Teknik olarak ritidektomi olarak bilinen yüz germe (Antik Yunan Greekτίς (rhytis) “kırışıklık” + ἐκτομή (ektome) “eksizyon”, kırışıklıkların cerrahi olarak çıkarılması), daha genç bir yüz görünümü vermek için kullanılan bir kozmetik cerrahi prosedürü türüdür.

Birden fazla cerrahi teknik ve egzersiz rutini vardır. Ameliyat genellikle altta yatan dokuların sıkılaştırılması ile veya olmaksızın fazla yüz derisinin çıkarılmasını ve hastanın yüzünde ve boynunda cildin yeniden sarılmasını içerir. Egzersiz rutinleri, ameliyat olmadan altta yatan yüz kaslarını güçlendirir.

Cerrahi yüz gerdirme, göz kapağı ameliyatı (Blefaroplasti) ve diğer yüz prosedürleri ile etkili bir şekilde birleştirilir ve tipik olarak genel anestezi veya derin alacakaranlık uykusu altında gerçekleştirilir.

Amerikan Estetik Plastik Cerrahi Derneği’nin son 2011 istatistiklerine göre yüz germe, liposuction, meme büyütme, abdominoplasti (karın germe), blefaroplasti (göz kapağı ameliyatı) ve meme dikleştirme sonrası yapılan en popüler altıncı estetik ameliyat oldu.

Translate »
Sorunuz mu var? Hemen bize sorun